Shopping Success!

$30 in hand……

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 stores….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1 week of groceries….

This week $30 bought us

1 pumpkin

1 3lb bag of apples

1 half gallon of Almond Breeze almond milk

1 container of spinach

1 bag of shredded cheese

1 packet of gum

1 box of pumpkin spice of tea

1 avocado

1 paper towel roll

1 2lb bag of black beans

1 2lb bag of garbanzo beans

2 boxes of cereal

1 box of biscotti

1 box of FiberOne bars

1 jar of grape jelly

8 containers of 4oz yogurt

1 dozen eggs

1 bag of baby carrots

1 value size bag of ChexMIx

How is this possible?!?

God is good!

Search for those discount grocery stores and stick to the sales at the farmer’s markets.

Each item that we purchased was either on sale or discounted due to expired sale by dates.

Let me be clear…we are not buying spoiled foods…

The perishables we purchase  vary in expiration, but we bought only those that expire within the week that we know will get eaten by that time period.

Packaged snacks and cereals still taste good even if they’re are posted as expired and okay to eat, but make sure to read your local discount grocery’s policies on expiration dates before making any purchases.

Believe me we still run into a few things that do not hold up past their due date..

Like…peanut butter…

Be dedicated to a set amount at each store.

Be dedicated to what you need, look at what you want after you get the necessities.

Luke 14:28-30

New International Version (NIV)

28 “Suppose one of you wants to build a tower. Won’t you first sit down and estimate the cost to see if you have enough money to complete it? 29 For if you lay the foundation and are not able to finish it, everyone who sees it will ridicule you,30 saying, ‘This person began to build and wasn’t able to finish.’

Thank you for your time!

God Bless!

Keep an eye out for my crock pot bread recipe and pumpkin goodies!!

-The Foodie

Banana Pancakes…Almost Gluten Free (15 cents a serving)

Image

Mmmmm nothing like cooking a warm breakfast on a beautiful Sunday morning…

These pancakes are not only cheap, but delicious and healthy!!

Now the reason I say that these pancakes are almost gluten free is because I use non gluten free oats, but you could easily swap them out for gf oats.

Image

I decided to calculate a rough estimate on about how much each of these pancakes would cost.

Some things I did not include in the final price were spices and sugar just due to the sheer volume and calculation I would have to do.

For 8-11 pancakes it cost me $1.75

That’s right just $0.15 a pancake!!!

Just ask my hubby, he will tell you just how good they are too 😉

Image

Banana Pancakes

11/4 cup oats

1/2 cup chickpeas (soaked and ground)

1 egg

2 bananas

1 tbsp sugar

1 tsp baking powder

1/2 tsp salt

3/4 cup milk

2 tsp cinnamon

2 tsp pumpkin pie spice

1/4 tsp ginger

2 tsp vanilla

*Yields 8-11 pancakes

1. Put oats and ground chickpeas into food processor. Bled until well combined.

(Just buy dried chickpeas, soak 1 cup of beans in water overnight or 6-8hrs, allow to dry and put into food processor–good in fridge for a week)

2. Take all dry ingredients and combine into a large bowl.

3. Blend all the wet ingredients in a food processor or blender until smooth.

4. Combine wet and dry ingredients.

5. Scoop desired amount of pancake batter into a sprayed pan over low to medium heat.

6. When you see those bubbles popping, flip those puppies over!!

7. Let cool, add your favorite toppings, and enjoy!!

Image

Psalm 23:1

“The Lord is my shepherd, I have all that I need” –NLT

-The Foodie

$30 A Week

Hello fellow foodies!!

Its been a bit since I have been able to blog and I feel like a bad friend who forgets to hold the door open for you after I have already walked in. I enjoy it, its not terribly out of my way to do it, but sometimes I just forget about it.

Newly wedded and jumping into grad school has consumed all of my time..I was wondering when I would have the time to blog. Alas my wonderful hubby suggested blogging a bit more practically. 

Before I was waiting for something to come up for me to make a delicious treat.  As much as I love doing that,its been too hectic to just whip up elaborately thought out desserts.

Therefore I decided to tweak this blog a bit. 

My hubby and have gone through  Financial Peace University. (We recommend it to everyone) We decided to make drastic life changes to get out of debt and into a future of financial peace.

One of the drastic budgets cuts we made we food. (My favorite part of the budget)

We are commited to living on $30 a week and that includes groceries and taxables like toilet paper and cleaning supplies. Each week I plan on posting our success and my recipes that I have created within this margin of money.

God is good and has blessed us so much and we want to share with the world just how much he has in our lives already.

Join me in this journey!

Thanks!

-The Foodie